W dniach 24-28 października 2022 r. w Uniwersytecie Opolskim odbyły się 5-dniowe programy intensywne – „Szkolenie i nauczanie poprawnej profilaktyki w ciąży i w połogu” dla studentów i kadry nauczycielskiej w ramach projektu KA203 – Partnerstwa Strategiczne (Nr. 2020-1-PL01-KA203-081905) pt: „Innowacyjne kształcenie studentów nauk medycznych i nauk o zdrowiu, wynikające z lepszego dostosowania oferty dydaktycznej w aspekcie potrzeb zdrowotnych kobiet w ciąży i po porodzie (INSTEpp)”.
Projekt zapewnia możliwość holistycznego, zgodnego z Evidence Based Medicine i Evidence Based Physiotherapy, podejścia fizjoterapeutycznego do kobiet w okresie ciąży oraz pre- i postnatalnym.
Tematyka intensywnego kursu wykraczała poza obszary standardowo oferowane w programie studiów z zakresu nauk medycznych i nauk o zdrowiu.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele z Uniwersytetu Opolskiego, który jest liderem projektu, a także z Uniwersytetu w Kłajpedzie (Litwa) i Uniwersytetu w Kadyksie (Hiszpania). Uczestnikami intensywnego szkolenia byli studenci fizjoterapii, położnictwa i pielęgniarstwa studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich, a także zaangażowani w projekt wykładowcy.
Ważnym punktem szkolenia była wizyta w Innowacyjnym Centrum Symulacji Medycznej Wydziału Nauk o Zdrowiu UO. Uczestnicy szkolenia mogli zapoznać się z innowacyjnym i zaawansowanym wyposażeniem centrum. Wiązało się z tym m.in. poznanie sal symulacyjnych wraz z ich przeznaczeniem, zaznajomienie się z rolą technika symulacji medycznej w procesie symulacyjnym, a także prezentacja symulatorów, fantomów, trenażerów i wielu innych sprzętów używanych do zajęć w ICSM. Ponadto, mogli oni zobaczyć również jak wygląda przyjmowanie porodu, czego podjał się na specjalnym symulatorze zespół z Litwy. Pozostali uczestnicy szkolenia mogli obserwować przebieg symulacji w przeznaczonej do tego Sali do feedbacku (debriefing’u), a więc formy grupowego spotkania uczestników symulacji, którego celem jest dyskusja nad emocjami oraz analiza podjętych działań w trakcie jej trwania, co stanowi nieodzowny element zajęć wysokiej wierności.
Oczywiście, nad prawidłowym przebiegiem warsztatów czuwali nasi Technicy, którzy także pełnili rolę „przewodników” po Centrum Symulacji.
Więcej szczegółów na temat wizyty TUTAJ!
Dziękujemy serdecznie naszym słuchaczom za przybycie i zainteresowanie pracą naszego centrum. Dzięki takim wydarzeniom, świadomość społeczeństwa na temat istotnej roli symulacji medycznej w kształceniu przyszłych pracowników służby zdrowia, nieustannie rośnie.
Poniżej kilka fotografii z wizyty